13 Flotylla - Ziw Almog

13 Flotylla - Ziw Almog

13 Flotylla została napisana przez Ziwa Almoga, który przez wiele lat był członkiem załogi tytułowej łodzi podwodnej. Swoją słóżbę rozpoczął jako jeden z żołnierzy Flotylli, a następnie został mianowany jej dowódcą. Rolę tę pełnił w latach 1968 - 1971. Między innymi dzięki temu doświadczeniu został dowódcą marynarki wojennej Izraela, którą to funkcję pełnił od 1979 do 1986.

Historia opowiada o jednej z najsławniejszych izraelskich łodzi podwodnych - 13 Flotylli, zwanej również Szajetet. Jednostka ta przez wiele lat była objęta ścisłą tajemnicą, a wiele z jej misji wciąż jest utajnione. Powodem tego była jej elitorność, żołnierze przyjęci na jej pokład byli jednymi z najlepszych izraelskich komandosów i wielokrotnie dowiedli swoich umiejętności na polu walki. Autor opisuje zwycięstwa oraz porażki odniesione podczas wojny sześciodniowej (1967 r.), działań w wojnnych na wyczerpanie (1968–70) i wojnie Jom Kippur (1973 r.).

Historia ta doskonale ukazuje jak istotne w czasie prowadzenia operacji są morale. Książka bardzo szybko zyskała na popularności i stała się jedną z najistotniejszych współczesnych lektur dotyczących sił specjalnych marynarki wojennej. Poza wspomnieniami autora za podstawą książki jest seria wykładów wygłoszonych w 2004 i 2005 roku w Centrum Studiów Obronnych Galiliego. Dzięki starannie zebranym informacją autor przygotował szczegółowe analizy rajdów na Adabijję i Zieloną Wysp oraz kilku innych akcji żołnierzy stacjonujący na 13 Flotylli.

Najnowsze posty