Michael Reynolds - Adiutant diabła. Jochen Peiper. Dowódca wojsk pancernych

Michael Reynolds - Adiutant Diabła

Generał Michael Reynolds to niezwykle barwna postać. Przez 36 lat służył w wojsku i posiada bogate doświadczenie militarne. Z pewnością pomogło mu to podczas tworzenia opracowań historycznych dotyczących II wojny światowej. Do jego najbardziej znanych i przetłumaczonych na język polski książek należą m.in. "Synowie Rzeszy" i "Adiutant diabła'.

Michael Reynolds - "Adiutant diabła" to reportaż opisujący losy najmłodszego dowódcy w Waffen SS, Jochena Peipera. Tytuł jest nawiązaniem do funkcji, jaką w latach 1938-41 pełnił Peiper - adiutanta Heinricha Himmlera, szefa SS. Wraz z autorem śledzimy losy niemieckiego dowódcy, który zasłynął nie tylko ze swoich niezwykłych umiejętności taktycznych, ale również - niestety - ze zbrodni wojennych i kontrowersji towarzyszących późniejszym procesom w ich sprawie. Peipera oskarżono m.in. o masakrę amerykańskich jeńców wojennych w Malmedy. Został skazany na karę śmierci, później jednak wyrok zamieniono na dożywotnie więzienie, by ostatecznie zwolnić go przedterminowo. W "Adiutancie diabła" Michael Reynolds opisuje te powojenne wydarzenia, ale przede wszystkim skupia się na przedstawieniu czytelnikom ofensywy w Ardenach. Podczas bitwy stoczonej na przełomie 1944 i 1945 roku pomiędzy armią niemiecką i aliantami, Peiper dowodził jednostką Kampfgruppe Peiper. Jej działania zostały przedstawione przez autora niezwykle rzetelnie i z mnóstwem szczegółów.

"Adiutant diabła" Michaela Reynoldsa to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii i tematyki wojennej. Dzięki doświadczeniu militarnemu autora i jego pasji, czytelnicy będą śledzić losy Peipera i szczegóły ofensywy w Ardenach z zapartym tchem.

Najnowsze posty