Radosław Sikora - Husaria w walce

Husaria w walce

O naszej historii nie zawsze wiemy wiele. Czasami mamy do czynienia z pewnymi mitami albo niejasnymi tematami. Trzeba jednak podkreślić, że nasza historia jest bardzo bogata i jest w niej wiele pięknych momentów, chociaż nie brakuje też tych smutnych, w których ginęły tysiące osób. Sporym problemem jest to, że nie czytamy o tym, natomiast postanowiliśmy się bliżej skupić na dumie naszej historii oraz wojskowości, czyli husarii. O tym właśnie traktuje książka Radosława Sikory - Husaria w walce.

Husaria, czyli pełne spustoszenie

Sporo osób wie, że Polska w przeszłości dysponowała silnym wojskiem, a nasz kraj był większy terytorialnie i znaczył wiele więcej niż dziś. Wiemy jednak, że husaria jest prawdziwe polskim orężem, który siał spustoszenie wśród wrogów i była to armia, która przez dziesiątki lat była zdecydowanie, powiedzielibyśmy na dzisiejszy język, topową armią.

Samo pochodzenie nazwy przyjmuje się od słowa "usar", czyli jeźdźca. Sama husaria narodziła się na początku XVI wieku, kiedy to jej zręby rozpoczął tworzyć Andrzej Kościelecki. Wiele osób kojarzy husarię z potężnymi skrzydłami, które rozwijały się podczas jazdy konnej.

Wygrane bitwy Husarii

Książka Radosława Sikory - Husaria w walce dokładnie przedstawia losy husarii, ich zwyczaje, historię oraz przebieg walk. Warto powiedzieć, że husaria była wykorzystywana do walki z Turkami, Szwedami, Moskwą (pamiętna bitwa zakończona oblężeniem twierdzy smoleńskiej) czy Kozakami. Zdecydowana większość z tych pojedynków była wygrana, chociaż trzeba powiedzieć, że zdarzały się husarii i porażki.

Najnowsze posty