Kuba Pokojski - Tczew 1627

Kuba Pokojski - Tczew 1627

Siedemnasty wiek to niewątpliwie jeden z najbardziej burzliwych okresów w dziejach Polski. Nie każdy jednak zna przebieg poszczególnych konfliktów, jakie prowadziła wówczas rzeczypospolita, zwłaszcza lokalnie. Doskonałym przykładem może być tutaj zapomniana, jednak bardzo ważna w dziejach polskiego oręża, bitwa pod Tczewem. Odpowiedzią dla tych, którzy chcą poznać przebieg, oraz genezę tego starcia, może być publikacja Tczew 1627 autorstwa Kuby Pokojskiego.

Tczew 1627

Wojna roku 1627 jest niewątpliwie jednym z bardziej zapomnianych konfliktów w dziejach pierwszej Rzeczypospolitej. Jednak bitwa z roku 1627, jaka rozegrała się pod Tczewem, pokazuje nam, że jest to całkowicie niesłuszne podejście, gdyż to tutaj polskie siły zbrojne, przy wykorzystaniu między innymi husarii rozbiły przeważające siły Szwedzkie. Starcie to w dużej mierze przechyliło szalę zwycięstwa w całym konflikcie, na stronę Rzeczypospolitej. Jednak jak dokładnie ono przebiegało? Jak wyglądało uzbrojenie walczących ze sobą stron? Jakie były bezpośrednie przyczyny oraz skutki tego starcia? Z tymi pytaniami boryka się wielu fanów historii Polski.

Odpowiedzi na nie znajdziecie w publikacji Tczew 1627 autorstwa Kuby Pokojskiego, który zebrał dostępne na temat bitwy informacje, i spisał je w taki sposób, aby były one przystępne dla zwykłego czytelnika, zamieszczając między innymi kolorowych map oraz ilustracji, dzięki którym łatwiej jest poznać historię tej zapomnianej w szerszych kręgach bitwy, z okresu, kiedy Rzeczypospolita była potęgą.

Najnowsze posty